Speedball zasady. Podobnie jak większość sportów z rakietami i piłką speedball stwarza możliwość gry singlowej i deblowej. Spośród innych tego typu sportów wyróżnia go natomiast możliwość gry samemu – tzw. super-solo.

Speedball dla 2 osób – zasady gry singlowej 

W trakcie gry singlowej rywalizują ze sobą dwaj zawodnicy. 

Zawodników oddziela strefa naturalna szerokości 60 cm, która dzieli kort na dwie równe części. 

Na środku strefy neutralnej ustawiony jest statyw do gry w speed-ball. Do szczytu statywu przymocowana półtora metrową żyłką jest piłka wielkości tenisowej. 

Każdy z graczy może do woli przemieszczać się po swojej części kortu, jednak nie może wejść na strefę neutralną ani jej przekroczyć. 

Każdą wymianę zaczyna się od serwisu. Serwis musi być wykonany ze środka swojej połowy kortu, zgodnie z ruchem wskazówek zegara i poziomo. Wszystkie inne odbicia poza serwisem nie muszą już być poziome. 

Zadaniem każdego zawodnika jest odbicie piłeczki w taki sposób, aby piłeczka zmieniła kierunek obrotu wokół statywu.

Zawodnik zdobywa punkt, kiedy uderzona przez niego piłka wykona dwa pełne obroty wokół statywu a rywal nie będzie w stanie jej w tym czasie odbić. 

Punkt zdobywa również w przypadku, kiedy przeciwnik wejdzie na strefę neutralną lub kiedy zamiast w piłkę rywal trafi rakietką w żyłkę. 

Po każdym zdobytym punkcie zatrzymujemy grę i serwujemy od nowa. Zawodnicy serwują na zmianę niezależnie od tego kto zdobył poprzedni punkt.

Rywalizacja w toczy się do momentu wygrania dwóch setów przez jednego z zawodników. Każdy set z kolei toczy się do momentu zdobycia dziesięciu punktów przez jednego z nich. 

W Speed-ballu nie gramy na przewagi – wynik 10:9 kończy set. 

Zawodnicy co set zamieniają się stronami kortu, w przypadku remisu 1:1 w setach w decydującej partii zmieniają strony co pięć punktów. 

Speedball – gra deblowa 

W grze deblowej rywalizują ze sobą dwie pary (męskie, damskie lub mieszane) rywalizuje więc cztery osoby przy jednym statywie. 

Zasady gry i zdobywania punktów są identyczne jak w przypadku gry singlowej, ważne jest jedynie pilnowanie kolejności odbijania piłki przez zawodników. 

W parze deblowej zawodnicy odbijają piłeczkę na przemian raz jeden a raz drugi. Inaczej mówiąc oznacza to, że jeżeli w drużynie AB serwuje zawodnik A to w parze CD odbiera zawodnik C. Z kolei po odbiciu zawodnika C odbiera zawodnik B, po B zawodnik D, a po D zawodnik A i dalej od nowa itd. 

W grze deblowej rywalizacja również toczy się do wygranej dwóch setów przez jedną z par. Jeden set również trwa do wygrania 10 punktów bez gry na przewagi. 

Speedball zasady – gra supersolo 

Super-solo to konkurencja rozgrywana przez zawodnika indywidualnie na czas. Mało tego w tej konkurencji zawodnik zmuszony jest do gry obiema rękami.

Zawodnik ma za zadanie w określonym czasie wykonać jak najwięcej odbić. 

Zawodnik gra cztery jednominutowe serie, każdą w innej pozycji/konfiguracji, pomiędzy seriami ma 30 sekund przerwy.

Przez pierwszą minutę musi odbijać rakietą trzymaną w prawej ręce,

Następnie 30 sekund przerwy

Kolejną minutę tylko rakietką trzymaną w lewej ręce, 

Następnie 30 sekund przerwy

Kolejną minutową serię rakietami trzymanymi w obu rękach uderzając tylko forhendem,

Następnie ostatnie 30 sekund przerwy 

Ostatnią minutową serię rakietami trzymanymi w obu rękach, ale tym razem uderzając tylko backhandami.

Po zakończeniu wszystkich serii, sumujemy wyniki z poszczególnych pozycji i wygrywa zawodnik z najwyższym wynikiem sumarycznym. 

Jeszcze raz zasady w krótkim filmie